podpora na tykwe

Wszystko co związane z przygotowaniami do sezonu, wysiewu.

podpora na tykwe

Postprzez Google » 27 mar 2009, o 21:36

Witam. Może to trochę wychodzi z tykwy, ale sie zapytam. Jak będę przesadzał do ogrodu to chcę żeby późnej owoce pięknie wyglądały.
Myślałem o czymś takim:
http://www.marakasa.republika.pl/ (czy to nie będzie za mały szpaler na ok 60 sadzonek?) lub
http://www.polwer.com.pl/romek/Tykwa.htm ( to tak samo może być za małe)

Może macie inne pomysły gdzie by sie zmieściło?
W zeszłym roku posadziłem koło betonowego płotu, ale to nie było efektowne.
Google Nie wybrano

20-24 postów

Uprawiam tykwę od: 6 czerwca 1970

Advertisement

Re: podpora na tykwe

Postprzez TyKwak » 26 paź 2009, o 22:45

Witam wszystkich

W sumie to post bez zadnej odpowiedzi wiec sie dopisze ;)

Jak kolego (do autora postu) w koncu rozwizales kwestie o ktora pytales??

Ja z reguly puszczam Tykwe z Winogronem (w tym roku totalnie je zdominowala):

Obrazek

Obrazek

Lub po jakims plocie:

Obrazek

Obrazek

Jak na moj gust calkiem efektownie wygladaja te dwa przedstawione przeze mnie sposoby, choc nie ukrywam, ze jakbym mial warunki zrobilbym sobie cala pergolke tykwowa :P

pozdrawiam TykwoManiaki :D
zapraszam do mojego AfroSklepu - http://www.afropuls.pl/ - sklep z afrykanskim brzmieniem
Zapraszam na stronke zespolu http://yankadi.pl/-African Drums and Dance
TyKwak Mężczyzna

25-29 postów

Uprawiam tykwę od: 19 kwietnia 2005

Postprzez Fallen YoDa » 8 gru 2009, o 11:20

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, chciałbym się serdecznie przywitać ze wszystkimi Forumowiczami. Nie mam jeszcze żadnych doświadczeń z uprawą tykwy, a na forum trafiłem właściwie przypadkiem obserwując inne forum, którego uczestniczka udziela się również tutaj. Ponieważ mam do dyspozycji kawałek ogrodu, kompostownik i troszkę wolnego czasu zainteresowałem się tematem bardziej. Tu dochodzimy do kwestii, która mnie nurtuje, a mianowicie podpory dla tykwy, która byłaby pochylona względem poziomu, tak żeby uzyskać padanie promieni słonecznych jak najbardziej prostopadłe do naszej roślinki. Gdzieś w internecie natknąłem się na zdjęcia tykwy uprawianej na palach w poziomie, ponad powierzchnią ziemi. Zakładam, że to rozwiązanie dobre w pobliżu równika ze względu na kąt padania promieni słonecznych. W naszej szerokości geograficznej sprawa miałaby się trochę inaczej. Posiłkowałem się informacjami na temat instalacji kolektorów słonecznych, które w Polsce montuje się pod kontem ok. 45* dla uzyskania jak najlepszego efektu. No i widzę to tak, że tworzymy pergolę pochyloną pod takim właśnie kontem i na nią wpuszczamy roślinkę. Daje nam to możliwość do "zwieszania" owoców pod powstałym skosem, tak żeby niczego nie dotykała (w niektórych przypadkach wydaje mi się to uzasadnione), a roślinka ma zapewnione optymalne nasłonecznienie. Wada tego rozwiązania jest potrzeba poświęcenia większej powierzchni pod uprawę. Czy widzicie sens stosowania takiego właśnie rozwiązania?
Fallen YoDa Mężczyzna

65-69 postów

Uprawiam tykwę od: 7 marca 2010

Postprzez marooo » 17 gru 2009, o 00:27

Prawdę mówiąc to liście tykwy i tak ustawią się do słońca najbardziej optymalnie, bez względu na to jaką podporę zbudujemy, trzeba tylko zrobić miejsce na owoce...
marooo Mężczyzna

150-154 postów

Uprawiam tykwę od: 15 czerwca 2008

Zwycięzca konkursu na najdłuższą tykwę w 2010 i 2011 roku.

Postprzez higgs » 21 kwi 2011, o 00:07

Oto moja podpora, jeszcze nie skonczona ale juz prawie :)
Musze jeszcze dorobic belki jak marooo to zrobił z drabiny. Całosc ma 10m długości na 3m wysokosci a posrodku bedzie jeszcze taki tunel 3x2m i 3m wysokosci tam tez jeszcze musze podokrecać pare listewek. Konstrukcja jest w lini wschód-zachód wiec wystarczy tylko folie od strony polnocnej i powinno być wszystko pieknie :)
Obrazek
By mindless5 at 2011-04-20

Obrazek

Obrazek
higgs Mężczyzna

305-309 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2008

Postprzez Damian » 26 kwi 2011, o 17:00

Niedługo będę sadził swoje sadzonki i trzeba zrobić podporę. Chciałbym by była podpora prostokątna coś jak trzepak do dywanów. Teraz pytanie, w sumie może głupie, ale jest to zapewne tak oczywiste, że nikt o tym nie pisze. Czy do takiej podpory przywiązuję tylko jedną sadzonkę. Jeśli nie to ile?
Damian Mężczyzna

5-9 postów

Postprzez higgs » 27 kwi 2011, o 08:13

Tykwe sadzi się w odstepach 0,5m srednio. w zależnosci od rodzaju ziemi i ilości miejsca to mozna zjechać do 30cm ale wtedy rosliny bedą sie nawzajem okradały z wody i nawozu. :lol:
higgs Mężczyzna

305-309 postów

Postprzez higgs » 30 kwi 2011, o 10:12

We wtorek trochę podokładałem elementów i wsadziłem kilka tykw wężowych przy drzewach.
ObrazekObrazek
Obrazek
higgs Mężczyzna

305-309 postów

Postprzez Nefilia » 29 sie 2016, o 00:30

Witam,
Pierwszy raz sadzilam tykwe i moja tesciowa wymyslila zeby posadzic obok tykw slonecznik. Tykwy w rezultacie pna sie po sloneczniku. Nie wiem czy byl to dobry pomysl bo z 8 sadzonek wyroslo mi tylko 5 tykw i to na 3 sadzonkach, ale nie wiem tez czy moze nie popelnilam innych jeszcze bledow. W kazdym razie taki byl pomysl na podpory :)
Nefilia Kobieta

30-34 postów

Uprawiam tykwę od: 10 kwietnia 2016

• Advertisement

Powrót do Przygotowania