wielkość owoców

Od ścięcia z "krzaka" do oczyszczonego owocu.

wielkość owoców

Postprzez ufomac » 15 wrz 2010, o 12:13

Moi drodzy,
Obserwując owoce tegorocznej uprawy nasunęło mi się pytanie: czy wielkość tykwy determinuje wielkość owoców z jej ziaren? Wiekszość moich sadzonek zaowocowało ładnie, ale wszystkie owoce są średniej/niedużej wielkości (na każdej są max 2 sztuki). Wszystkie też pochodzą z ziaren stosunkowo małego owocu z zeszłego roku. Czy zatem nie jest możliwe wychodowanie bardzo dużego owocu z małej tykwy, czy to tylko przypadek takiego obrotu sprawy. Ciekaw jestem czy w Waszej praktyce zwróciliscie uwage na taką zależność?
ufomac Mężczyzna

65-69 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2009

Advertisement

Re: wielkość owoców

Postprzez run_away » 15 wrz 2010, o 14:41

Pewnie coś w tym jest, ale wydaje mi się, że jednak duuuużo większe znaczenie ma to w jakich warunkach uprawia się roślinę. W zeszłym roku sadziłem tykwę z nasion dość sporej kobry. Przez to, że sprawa nieco mi się pokomplikowała (wiatry, ulewy = połamane pierwsze sadzonki), termin wysiewu przypadł mi dopiero na pierwszą połowę maja. Roślina dużo wolniej zebrała się do wzrostu, pogoda jej nie rozpieszczała, więc i przyrosty były marne. Owoce zostały zawiązane w sumie w terminie, ale z racji tego, że pędy były raczej cienkie a liście małe to owoce mimo, że dojrzałe to były marne (mniejsze z cieńszą skorupą). Wnioskuję jednak, że nawet z tych marnych owoców, które mają dojrzałe nasiona z dobrymi genami może wyrosnąć duża i prężna roślina mająca duże owoce.
run_away Mężczyzna

Administrator

Re: wielkość owoców

Postprzez ufomac » 17 wrz 2010, o 12:36

dzięki za odp. Trochę mnie pocieszyłeś. W takim razie postaram się zabdać o dobre podłoże i z niecierpliwością czekam na następny sezon. Moze jakiś gigant wyrośnie?:)
ufomac Mężczyzna

65-69 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2009

• Advertisement

Powrót do Zbiory, suszenie, obróbka