Budki lęgowe z tykwy.

Dyskusja na temat tego co i w jaki sposób można zrobić z tykwy. Pomysły, doświadczenia i porady.

Budki lęgowe z tykwy.

Postprzez LukasLDZ » 21 lut 2017, o 15:51

Cześć.
Jestem u progu przygody z uprawą i wykorzystaniem tykwy. Wiosną ruszam z pionierskimi pracami ogrodniczymi. Dzięki Waszym doświadczeniom, mam nadzieję uda mi się uniknąć fundamentalnych błędów.
A tymczasem, wertując strony forum, szukałem informacji nt wykorzystania tykwy na budki dla ptaków. Jako, że zdaje się nie jest to główny nurt, takich doświadczeń jest tu stosunkowo niewiele i w mocnym rozproszeniu.
Swoje własne przemyślenia będę mógł snuć najwcześniej za kilkanaście miesięcy, a wcześniej chciałbym podpytać się nieco praktyków.

Jak wygląda trwałość tykwy w terenie? Mam na myśli oczywiście wysuszone i wydrążone owoce. Czy budka z tykwy to jednoroczne siedlisko, czy może posłużyć dłużej? Czy może zimować na drzewie?
Domyślam się że zabezpieczenie stosowną powłoką z zewnątrz byłoby wskazane. Najbardziej zastanawia mnie wnętrze tykwy i jego zachowanie w plenerze i z mieszkańcami wewnątrz.
LukasLDZ Mężczyzna

10-14 postów

Uprawiam tykwę od: 13 marca 2017

Advertisement

Re: Budki lęgowe z tykwy.

Postprzez Jufima » 24 lut 2017, o 00:05

Witaj
Oj nie wiem czy doczekasz się odpowiedzi na nurtujące Cię pytania... :roll:
mustysia
Jufima Kobieta

200-204 postów

Uprawiam tykwę od: 1 czerwca 2014

Postprzez Rafikius » 26 lut 2017, o 14:53

Jufima napisał(a):Witaj
Oj nie wiem czy doczekasz się odpowiedzi na nurtujące Cię pytania... :roll:

Pesymistka :)

Co do budek: zrobiłem dwie. niestety do jednej nie zamocowałem daszku i woda wpływałą do środka przez otwór.
starałem sie nie uzywac materiałow chemicznych, ale niestety nie sprawdziło sie i po zimie budka wyglada znacznie gorzej niz na ponizszych fotkach.

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Bardzo polecam lekturę książki bdki dla pataków.
http://www.rmikusek.pl/pdf/popularno_na ... ki2012.pdf

Koniecznym jest wzmocnienie drewnem otworu wejsciowego właściwej wielkości bo sroki i dziecioły potrafią wdłubać dziure w tykwie by wykraść młode. mi jedna próbowały rozwalić

No i żadnych patyczków wystających..to najczestszy błąd..
Rafikius Mężczyzna

105-109 postów

Uprawiam tykwę od: 1 kwietnia 2012

Postprzez Rafikius » 26 lut 2017, o 14:59

W środku żadnych zmian, ptasiory wiedza co robią, wiec by zneutralizowac odchdy młodych dodają dużó materiałów drewnianych jako wysciółkę. a ja na dno jeszce dałem słomy i.. nie uwierzycie.. takie szcebelki po bokach.. ale schodki..
ksiazka tak zalecała...
Ta budka zamieszkana przez ptasiory :) z zadaszeniem, prkatycznie bez zmian po tej zimie,
Niestety nie mam jeszcze jej fotki,
Ta bez dachu z fotek znacznie gorzej.! nawet ten kawałęk drewna wokółotworu sie odszczepił
musiałem ją odkrecic i suszyc! ale się nada w tym sezonie.
Rafikius Mężczyzna

105-109 postów

Postprzez LukasLDZ » 26 lut 2017, o 23:42

Bardzo dziękuję za ciekawą odpowiedź popartą praktycznymi wnioskami.
Moją pierwszą wątpliwością, kiedy zacząłem myśleć o ptasim wykorzystaniu tykwy, był sam jej kształt, który nie zapewnia właściwej ochrony przed wodą z nieba. Ciekawy jestem, jak skonstruowałeś daszek?
Mam już klika doświadczeń z tradycyjnymi budkami, z atakami dzięciołów włącznie. Ładnie wygląda to drewniane wzmocnienie!
Książka wygląda ciekawie. Myślę że znajdę w niej kilka nowych szczegółów. Dzięki.
LukasLDZ Mężczyzna

10-14 postów

Postprzez Rafikius » 27 lut 2017, o 09:48

Ja wychowywałęm sie w czasach niedostatku materiałów, i recyklingu totalnego, tzn rzecz trafiałą do śmietnika dopiero gdy była w stanie pyłu (i to takiego ktorym nie da sie nic oblepić ;-)) i obecnie wszedzie dookoła widzę pełno substaratów. Dochodzi do tego antykonsumpcjonizm i ...stąd też wszsytko u mnie powstaje z odpadów.
Daszek to taki abażur z lampy papierowej obklejony na gesto , kilkoma warstwami ścinek z "rolet bambusowych" z ikeii prawdopodobnie. ale jako że mi trochę mi nie współgra kształtem z obłosciami tykwy, to cos w tym roku wymyślę innego.
Znajdę chwile to pojade na działkę strzelic fotkę.
Rafikius Mężczyzna

105-109 postów

Postprzez muli9 » 6 mar 2017, o 16:33

Powiem tak - moim zdaniem nie będzie problemów - tylko trzeba tykwe z grubą ścianką powyżej 1cm - polakierować z zewnątrz lakierem lub lakierobejcą i będzie na lata.
Przecież podstawowe zastosowanie tych owoców w afryce jest na naczynia - w których się przechowuje również wode ;)
na niektórych westernach widać że tykwe butelkową używano do butonierki na wode - jak widać nie było problemów z wodą to i takie warunki przetrwa ;)
muli9 Mężczyzna

475-479 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2011

Postprzez Rafikius » 7 mar 2017, o 10:25

muli9 napisał(a):Powiem tak - moim zdaniem nie będzie problemów - tylko trzeba tykwe z grubą ścianką powyżej 1cm - polakierować z zewnątrz lakierem lub lakierobejcą i będzie na lata.

gmmm...co do grubosci ścianek to się zgadzam, ale z tym lakierowaniem... może użyłem złego rodzaju lakieru, ( Magnat matowy zewnętrzny), ale ta tykwa z fotki dość się nieco złuszczyła i nieco zczarniała w tych miejscach. tak więc imo bez daszku się nie obejdzie.
Rafikius Mężczyzna

105-109 postów

Postprzez muli9 » 7 mar 2017, o 12:43

Fakt że daszek nie zaszkodzi albo powiesić w miejscu gdzie czynniki atmosferyczne nie będą miały wpływu - od słońca sie szybko złuszczy a deszcz poprawi - druga sprawa to porządny lakier np. poliuretanowy ale jest drogi - także coś za coś
muli9 Mężczyzna

475-479 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2011

Postprzez LukasLDZ » 31 mar 2017, o 11:51

Na zdjęciu budki Rafikiusa, widać cięcie górnej części tykwy, zapewne dla oczyszczenia wnętrza z miąższu.
Czy to czynność konieczna? Czy ewentualny brak drążenia będzie miał wpływ na trwałość budki bądź komfort mieszkańców?

Choć z drugiej strony, warto mieć dodatkowy, większy otwór dla czyszczenia wnętrza po sezonie...
LukasLDZ Mężczyzna

10-14 postów

Następna strona

• Advertisement

Powrót do Zrób to sam